top of page

Dış Cephe Mantolama Yaptırmanın Faydaları

Dış cephe uygulamaları son zamanlarda gündemi oldukça yoğun biçimde işgal ediyor. Zira uygulama kanun kapsamında artık zorunlu. Kimilerimiz ise hala konuya yeterince önem vermiş gibi görünmüyor. hala enerji kimlik belgesi edinmemiş ve enerjiye ciddi paralar harcayan binlerce yapı sahibinin varlığından söz edebiliyoruz. Peki neden mantolama yaptırmalıyız? Dış Cephe Mantolama Yaptırmanın Faydaları nedir?
1 – Enerji Tasarrufu

Yapılar, normal koşullarda hangi inşa tipi ile üretilmiş olursa olsun, ısının korunması ile ilgili niteliklere sahip olmazlar. Yapının inşa süreci tamamlandıktan sonra, ya teslimden önce ya da sonrasında yapı yalıtılmaz ise ısı kaybı kaçınılmazdır. Betonarme yapılarda ve diğer tüm yapılarda kullanılan materyal ısıyı koruyucu özelliklere sahip değildir. Mevcut yalıtımsız şartlarda harcanan enerjinin %80’e kadar azaltılması mantolama ile mümkün olabilmektedir. Her ay harcadığınız elektrik veya doğalgaz enerjisi maliyetlerini hesap ederseniz, esasında ne kadar büyük karlılığa ulaşacağınızı kolayca görebilirsiniz.

2 – Konfor

Yapılar cephelerine göre ısı kaybı faktörlerine sahiptir. Bir konutun her odasının farlı sıcaklıkta olmasının en önemli sebebi de, ısı kaybıdır. Mantolama uygulamaları ile bu sorun bütünüyle ortadan kaldırılabilir. Zira bu şekilde ısı yalıtımı yapılan yapıların dış çevre ile irtibatları neredeyse tamamen kesileceğinden, ısı kaybı söz konusu olmayacaktır. Sonuç olarak evin her noktasında, aynı maliyetle eşit ısıya ulaşabilmeniz mümkün olacaktır.


3 – Rutubet Bariyeri

Yapıların dış cepheleri, ısıyı ilettikleri gibi, nemi de yapının içerisine aktarırlar. Özellikle nem oranı yüksek yerlerde yapının içerisinden kabaran duvarlar, yapı sahiplerinin korkulu rüyasıdır. Dış cepheden yalıtılan yapının nemi içeriye alması söz konusu değildir. Yapının tüm unsurları hariçten bütünüyle yalıtılmış olacağından, nemin bu bariyeri aşıp içeriye geçmesi mümkün değildir. Bu kaplamada kullanılan bir çok farklı materyal söz konusudur ve bu materyaller çok güçlü bir bariyer oluşturur.

4 – Uzun Ömürlü Uygulama

Mantolama uygulamalarında doğru işçilik ve malzeme kullanılması durumunda uygulamanın bir ömründen söz edilmez. Nitelikli biçimde yapılan yalıtım, on yıllarca ilk günkü formunu korur. Bu sayede bir kez yapılacak yatırım, uzun süre efektif olacak ve size kar ettirmeye devam ettirecektir.


5 – Çevre Dostu

Isı yalıtımı yapılırken kullanılan materyallerin neredeyse hiç birisi doğa ile olumsuz biçimde etkileşime girmez. özellikle mineral yünler bütünüyle organik materyallerdir ve üretimlerinden kullanımlarına kadar hiç bir safhada olumsuzluk arz etmezler. Uygulamalarda kullanılan yapı kimyasalları ise sağladıkları enerji tasarrufu dikkate alındığından neredeyse hiç bir zararlı etkiye sahip olmadıkları söylenebilecek ürünlerdir.

Bonus: Kanunen Zorunlu

Enerji Verimlili Yasası kapsamında, yapıların enerji kimlik belgesine sahip olmaları ve sahip oldukları belgede, en az “C” değerinde yer almaları gerekir. Buna göre eğer mantolama yaptırmadıysanız, yapınızın enerji kimlik belgesi alabilmesi mümkün olmayacaktır. Nitelikli uygulamaları tercih ederek, yapınızı bir an evvel yalıtmalısınız. Bunun için bize dilediğiniz zaman ulaşabilir, ücretsiz kaşif hizmetimizden faydalanarak, doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page